טיפולי גוף

מהם טיפולי הגוף של האיורוודה?

טיפולי הגוף באיורוודה הם טיפולים רפואיים לכל דבר. במערב השתרשה התפיסה של טיפולי ספא כפינוק והנאה בלבד. הטיפולים באיורוודה הם כלי טיפולי לכל דבר כמו התזונה והצמחים.

הטיפולים נעשים בסדרות כדי ליצור אפקט אמיתי מיטבי בגוף.כדי לפתור בעיות עמוקות יש צורך במספר טיפולים שנעשים יום יום ברצף או באופן שבועי, תלוי בסוג הטיפול.

הטיפולים הם יחודיים לאיורוודה ומותאמים אישית למטופל. כל מטופל יזכה להתאמה אישית של השמן/ אבקה/ צמחים שנשתמש בהם בטיפולים, ההתאמה תהיה גם באופן הטיפול עצמו.

דרך הגוף אנחנו יכולים לשקם, לנקות, לחזק את האיברים הפנימיים ואת התודעה. הטיפולים אמנם נעשים באופן חיצוני אבל האפקט שלהם מורגש בכל מקום - פנימית, חיצונית ורגשית - תודעתית

Udvartanam – עיסוי באבקות

עיסוי הגוף באמצעות אבקה שעשויה מצמחי מרפא מיובשים וטחונים אשר נבחרים לצורך מטרה ספציפית ומותאמים לכל מטופל ומטופל באופן אישי. העיסוי עם האבקה ממריץ, גורם לזרימה משופרת של הדם בגוף ולתפקוד גבוה של מערכת הלימפה,מביא לקלילות ויובש בגוף.

גרגירי האבקה משרים על הגוף תחושה של פעולת פילינג ובכך משפרים את יכולת העור לספוג חומרים ולשחרר רעלים, להפיג ריח רע מהעור ולשפר את המראה החיצוני. בזכות השפעות אלה גם נגרמת תחושה כללית טובה של מורל גבוה וביטחון עצמי.

בשנים האחרונות מצטברות עדויות על כך שבעזרת עיסוי מסוג זה ניתן לאזן מצב של סוכרת מבוגרים בזכות מצב של רגיעה שאליו מגיע הגוף בזמן העיסוי ולאחריו.

העיסוי באבקות מתאים לאנשים הסובלים מעודף משקל, צלוליט, בעיות עור, בעיות במערכת העיכול, עייפות כרונית והזעת יתר. ויכול להיות טיפול משלים לתהליכים אחרים שאת עוברת.

 
עיסוי בשמן

המסז' האיורוודי כולל מריחה של שמן על הגוף. סוג השמן מותאם אישית לכל מטופל. והמסז' עובר על כל חלקי הגוף, משמן אותם, מרגיע ומחדש.

המסז' יכול להיות חלק מטיפול אחר או כטיפול בפני עצמו.

המסז' באיורוודה מגיע ממסורת עתיקת שנים, כבר בכתבים האיורוודיים מתוארים טיפולי עיסוי כאמצעי לריפוי מחלות שונות ולחיזוק הגוף.

העיסוי עובר על כל הגוף, נוגע בנקודות מפתח (מארמות) שתומכות באיברים הפנימיים. מרגיע את התודעה ומטפל במצבים רגשיים קשים. העיסוי מאוד מדיטטיבי ומכניס את המטופל למצב של תודעה שקטה וע"י כך מרגיע את מערכת העצבים ומאפשר ריפוי מלא לגוף ולתודעה

המסז' האיורוודי מחזק את מערכת העצבים, בונה רקמות, עוזר לבעיות שינה, מגביר סירקולציה, מרגיע את התודעה ומחזק את המערכת החיסונית.

כדאי לעשות מסז' שבועי לקבלת אפקט עמוק ומתמשך לגוף.

 
Pinda Sweda – מסז' מפרקים עם כדורי כותנה

מטופלים רבים חווים בעיות שרירים, מפרקים ובכלל כאבים רבים בגוף.

הסיבות לכך הן רבות ומגוונות אבל ניתן לראות שבעיות מרכזיות בחיים המערביים הם הגורמים לבעיות אלה:

חוסר תזוזה, ישיבה ממושכת על כיסא, תנוחות ישיבה לא נכונות, עודף משקל, חוסר/ עודף שינה

תיקי כתף כבדים, נעליים לא נכונות/ עקבים, דלקתיות בגוף.

 

המפרקים הם חלקי הגוף שתפקידם לחבר בין העצמות השונות ולאפשר את יכולת התנועה והתפקוד השוטף של האיבר. המפרק צריך להיות בנוי בצורה חזקה וטובה כדי לאפשר לו לתפקד באופן מיטבי ולעמוד בעומסים.

חולשה או פגיעה ממשית במפרק יביאו לכאב. ומשם הדרך לכאב כרוני או בעיה ממשית סלולה.

בגלל אורך החיים המערבי, מומלץ לעשות טיפולי גוף באופן שוטף. חישבו  מה היה קורה לרכב שלכם אם לא הייתם מטפלים בו?!

 

Pinda= כדור, Sweda= תהליך ייזוע

טיפול מפתח ברפואה ההודית שעוזר למפרקים, עצמות, שרירים ולכאבים שונים בגוף.

בטיפול זה המטופל מקבל עיסוי באמצעות כדור בד הממולא באורז מלא או בצמחי מרפא.

האורז המלא מבושל בחלב עם צמחי מרפא מותאמים אישית למטופל.

לאחר הבישול נכין כדורים מבדי כותנה שמלאים בתערובת האורז שבושלה.

נעשה את המסז' עם העמילנים שיוצאים מהאורז משולבים עם החלב וצמחי המרפא.  

כדור הבד מתחמם בתוך שמן או נוזל של חלב וצמחי מרפא לכל אורך הטיפול.

בדרך זו המטופל מקבל עיסוי וטיפול ייזוע בו זמנית, מה שמאפשר לנקבוביות העור להיפתח ולרקמות לקלוט את הצמחים והשמן מתוך האדים. המגע והחום מרגיעים את מערכת העצבים ובכך עוזרים לגוף להתמודד עם כאבים שונים. הצמחים פועלים על הפחתת דלקות ומזינים את הרקמות.

תוכן כדור הבד נקבע על ידי המטפל מתוך מחשבה להקל על הבעיה או המכאוב שעליהם מתלונן המטופל. ההתאמה האישית חשובה מאד על מנת שהמטופל יקבל את המענה שלו הוא זקוק ויחוש הקלה תוך זמן קצר.

בטיפול זה המטופל מקבל עיסוי באמצעות כדור בד הממולא באורז או בצמחי מרפא. כדור הבד מתחמם בתוך שמן או נוזל של חלב וצמחי מרפא. בדרך זו המטופל מקבל עיסוי וטיפול ייזוע בו זמנית, מה שמאפשר לנקבוביות העור להיפתח ולרקמות לקלוט את הצמחים והשמן מתוך האדים. המגע והחום מרגיעים את מערכת העצבים ובכך עוזרים לגוף להתמודד עם כאבים שונים. הצמחים פועלים על הפחתת דלקות ומזינים את הרקמות.

תוכן כדור הבד נקבע על ידי המטפל מתוך מחשבה להקל על הבעיה או המכאוב שעליהם מתלונן המטופל. ההתאמה האישית חשובה מאד על מנת שהמטופל יקבל את המענה שלו הוא זקוק ויחוש הקלה תוך זמן קצר.

 

הטיפול מתאים לאלו הסובלים מבעיות וכאבי מפרקים, נוקשות במפרקים, כאבי שרירים, כאבי עצמות, ניוון שרירים, חולשת שרירים, כאבי גב, צוואר, אישיאס, פיברומיאלגיה, מחלות נוירומוסקולאריות כגון שיתוקים. טרשת נפוצה. בעיות שינה, בעיות נשימה, עייפות, כבדות.

 
Shirodhara – נסך שמן

שירו= ראש,  דהרה= טפטוף

הטיפול הוא ניסוך של נוזל על אזור המצח. המטופל שוכב בסמוך למטפל והניסוך אורך בין 20 ל- 45 דקות. הנוזל יכול להיות מרתח או שמן וישלב תמציות צמחים או חלב. המטפל יקפיד שטמפרטורת הנוזל תישמר קבועה לכל אורך הטיפול ובזכות טמפרטורה קבועה זו יוכל המטופל להירגע, להיכנס למצב של מדיטציה ולהרפות את כל שרירי גופו. הטיפול נחשב כעוצמתי אך בו בעת גם מרגיע, ממריץ את פעולת המוח ומחדד את תפקוד החושים.

ניסוך הנוזל מתבצע על המצח ביכן שממוקמת על פי הרפואה ההודית העין השלישית. איבר בלתי נראה זה אחראי על נבואת וראייה על חושית ומכאן הקשר ההדוק בין העין השלישית לבין המוח ומערכת העצבים.

הנוזל שנבחר לטיפול זה יותאם באופן אישי לכל מטופל ומטופל על מנת להשיג את מטרות הטיפול.

לא מומלץ לקבל טיפול אחד ויחיד של שירודהרה מפני שאז תתקבל הקלה נקודתית בתסמין ולא תיפתר הבעיה עצמה. לכן מומלץ לבחור בסדרת טיפולים שתיתן מענה מקיף והולם למכלול התסמינים גם יחד.

למי מתאים הטיפול? בעיקר למי שסובל מבעיות רפואיות שמקורן בתחום הנוירולוגי - מערכת העצבים - פרקינסון, אלצהיימר, אפילפסיה, שיתוק, בעיות קשב וריכוז או זיכרון, חרדות, דיכאון, לחץ נפשי, כאבי ראש וקשיים בהירדמות. אנשים רבים מוצאים רוגע פנימי אמתי ועמוק בטיפול זה.

 

Swedana - ייזוע

תפקיד מנגנון ההזעה בגוף הוא סילוק והרחקה של רעלים ומזהמים מן הגוף. על פי עקרונות האיורוודה אין לחמם את הראש ולכן מלבד הראש כל הגוף מקבל טיפול של חום בתוך סאונה רטובה בסביבה של אדים המכילים צמחי מרפא. ישנה חשיבות גבוהה מאד לשמן את גופו של המטופל בטרם יתחיל טיפול הייזוע, שכן לאחר השימון הנקבוביות פתוחות ומסוגלות לספוג את צמחי המרפא מהאדים שבתא ההזעה.

הטיפול מבוסס על עקרון חשוב מאד ברפואה ההודית - סילוק רעלים מהגוף וניקוי יסודי פנימי בטרם אפשר יהיה לטפל בבעיה או מכאוב. הייזוע מאפשר הרחקת רעלים ומזהמים מכל הרקמות ונקבוביות העור בעת ובעונה אחת. טיפול הייזוע יכול להתבצע כטיפול כולל לכל הגוף או כטיפול מקומי באזור מסוים של הגוף. טיפול הייזוע הקלאסי נקרא באשפה סוודה.

הטיפול מתאים לאנשים הסובלים מקור, עייפות כרונית, בעיות במערכת העצבים (ובכלל זה שיתוקים, פרקינסון, עוויתות, רעידות, בעיות זיכרון, מיגרנות או כאבי ראש), טיניטוס, בעיות נשימה, מחלות ראומטיות (גאוט, ראומטיזם, אוסטאוארטריטיס), בעיות במערכת העיכול (גאזים, נפיחות, עצירות), כאבי שרירים, נוקשות בשרירים, כאבי גב, כאבי צוואר, לחץ ומתח נפשי.

 
איך מתבצעת התוכנית ואיך מותאם סוג הטיפול?

בגלל עוצמת הטיפולים והשפעתם - צוות הקליניקה יתאים לכם את הטיפול הטוב ביותר לצורך שלכם, לאחר תשאול קצר.

המטופל יעשה אבחון ראשוני בקליניקה ומיד אחריו – טיפול ראשון.

המטפלת תבדוק את המטופל ואת מצבו בכל שבוע כשיגיע לטיפול השבועי שלו.